301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
07 Mayıs 2018 - Pazartesi 23:54 Bu haber 467 kez okundu
 
Genç sanatçı Haydar Akdağ CHP’den aday adayı
Genç şair, ressam ve sanatçı Haydar Akdağ, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilli Aday Adaylığını sosyal medya üzerinden ve ayrıca yazılı bir açıklamayla duyurdu.
Siyaset Haberi


Erken seçim tarihinin açıklanmasının ardından Milletvekilliği Aday Adayları netleşiyor.   Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilli Aday Adaylığını sosyal medya üzerinden ve ayrıca yazılı bir açıklamayla duyuran  şair ,ressam ve sanatçı Haydar Akdağ da bu  isimlerden  biri.

27. Dönem Milletvekili Aday Adaylığı sürecine ilişkin niyet mektubunda aile bağlarının temeli ve ideolojik hedeflerimi gerçekleştirebileceği yerin, üyesi olmaktan gurur duyduğu ‘Kurucu ve Kapsayıcı güç’ olan Cumhuriyet Halk Partisi’ olduğunu belirten Akdağ, sanatın iyileştirici gücünü, aklını insanlık tarihinden aldığını, insanın da  salt olarak cinsiyetsiz, dilsiz ve ırksız olduğunu belirtti ve  “Tanımlı kimlikler ve kimliklerin birbiri üzerinde kurduğu baskıya zemin hazırlayan sosyal ve ekonomik adaletsizliklerin temelinde elbette eğitimdeki yetersizlik gelmektedir.”   cümlelerini kullanarak, inancı, savunduğu ve bakış açısını ifade edeceği  Devlet tanımını şu şekilde tanımlamakta ;

“Devlet baskı erki değildir. Tam tersi, bireyin üzerinde oluşan kaygıları ve baskıları ortadan kaldırmak suretiyle; ekonomik ve sosyal tedbirleri alan, yaşam hakkı odaklı yapıdır.” Ana hedefinde ‘insan ve yaşam’ olmayan pratikler insanlık tarihine kalıcı eser ve miras bırakamaz!”

Haydar Akdağ “Yaratıcı sektörlerde emek veren ve yaşam inşa eden bizlerin katkılarına bakıldığında, yaratım süreci beraberinde üretimi,  iktisadi ve kalkınma projelerini getirecektir. Bu gençler ve sosyal hayatın dinamiği sokaklar tarafından büyük ölçüde heyecan ile karşılaşacak ve değer katacak yenilikleri kapsayacaktır. Bu katkıları, Partimize ve Milletimize projelerimizle gerçekleştireceğiz. Yaratıcı sektörler; Tasarım (Tekstil/Mücevher/Endüstriyel), sinema ve tiyatro, gastronomi, edebiyat ve diğer kültür üretim alanları olarak açılabilir. Bu alanlarda atılacak her olumlu adım, dünya toplumlarıyla iletişimimizi sağlamlaştıracak pozitif bir iletişim fırsatı olacaktır. Sanatın gücü, diplomasiden daha etkin milletlerarası iletişim inşa edebilir.”

Türkiye’nin temel konusunun işsizlik ve Kültür Politikalarına bağlı sosyal sorunlar olduğuna dikkat çeken Haydar Akdağ ;yetenekli ve nitelikli bir genç nüfusu olan ülkemizin bu potansiyeli iyi değerlendirilemediğini savunuyor ve tüzel kişiliklerin, ortak bir dil ve ülküyle yaşadığımız sorunların üzerinden gelmek adına maliyetleri aşağı çekmek için siyasi kurumlara ilettiği talepleri dikkate almak suretiyle oluşturulacak ortak kalkınma politikaları ile Devlet ve Özel iş gücünün dayanışma içinde, emekten yana ve çağdaş değerlerle organize edilmesi gerektiğini belirtiyor.  Akdağ 27. Dönem Milletvekili Aday Adaylığı sürecine ilişkin niyet mektubunda yapılacak olumlu  adımlarla dünya toplumlarıyla iletişimimizi sağlamlaştıracak pozitif bir iletişim fırsatının olacağını ve projelerinin gençlerle ve sosyal hayatın dinamiği sokaklar tarafından büyük ölçüde heyecan ile karşılanacağını ve değer katacak yenilikleri kapsayacağını da şu sözlerle ifade etmekte;

“Sanatçının gözünde toplumsal meselelerin çözümü yalnız sosyal bilimler pratiği, düşünce ve felsefe ekseninde sınırlı değildir. İktisadi pratikler, kalkınma modelleri, üretim süreçleri önerebilir, çünkü özünde sanatçı yaratım sürecini her gün deneyimlemektedir.

Yaratıcı sektörlerde emek veren ve yaşam inşa eden bizlerin katkılarına bakıldığında, yaratım süreci beraberinde üretimi,  iktisadi ve kalkınma projelerini getirecektir. Bu gençler ve sosyal hayatın dinamiği sokaklar tarafından büyük ölçüde heyecan ile karşılaşacak ve değer katacak yenilikleri kapsayacaktır. Bu katkıları, Partimize ve Milletimize projelerimizle gerçekleştireceğiz. Yaratıcı sektörler; Tasarım (Tekstil/Mücevher/Endüstriyel), sinema ve tiyatro, gastronomi, edebiyat ve diğer kültür üretim alanları olarak açılabilir. Bu alanlarda atılacak her olumlu adım, dünya toplumlarıyla iletişimimizi sağlamlaştıracak pozitif bir iletişim fırsatı olacaktır. Sanatın gücü, diplomasiden daha etkin milletlerarası iletişim inşa edebilir.”

CHP’den milletvekilliği aday adaylığını açıklayan Haydar Akdağ’ın projeleri dikkatleri çekiyor

CHP’den milletvekilliği aday adaylığını açıklayan Haydar Akdağ  yaptığı açıklamasındaki  projeleri ile dikkatleri çekiyor.  Gençliğe yönelik sanatsal çalışmaların  sergileneceği   bir televizyon kanalının açılması, hayvan hastanelerinin kurulması, köylünün özel peynirinden kuru baklasına, balından yağına ve dağlarımızdaki endemik bitki türlerinin sofralara gelmesine kadar yerel değerlerin birer birer dünya markası olması için kurulması için Köy Kalkınma Ajansları,  Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan tekstil sektörü için Tekstil Bakanlığı, AB  ve Ortadoğu ülkeleriyle kültürel işbirliğinin arıtılması, lisans sonrası iş hayatına atılanların kendilerini mesleki beceri, bilgi ve donanım olarak güncel tutmaları için belirli periyodlarda Üniversite ve Meslek Odalarının ortak çalışması ile kurulacak enstitülerde 1-3 ay arasında 3 ile 5 yılda bir eğitime çağrıldığı İnovasyon Enstitüleri ile  Mesleki Eğitim Kanununun çıkarılması, üniversiteler ve öğrenciler için Kampüs Şehirler,  kadın iş gücünü organize eden, Kampus Şehirlerde istihdam edilecek şekilde Devletin Hizmet aldığı; Kadın Kooperatiflerinin güçlendirildiği Şehir Anneleri, denizlerdeki deniz canlılığı popülasyonunun artması hedeflendiği Denizler; Balıkçılık, ile müzelerimizin daha çok kitlelere ulaşması için Acık Hava Müzelerinin kurulması bu çalışmaların başlıcaları olarak karşımıza çıkıyor. İşte;  Haydar Akdağ’ın 27. Dönem Milletvekili Aday Adaylığı sürecine ilişkin niyet mektubunda belirttiği projeler.

“Gençler için televizyon kanalı,, Projesi

Gençler için inşa edeceğimiz yeni bir televizyon kanalı, gençlerin kısa filmlerini 1-2-3dk ve katları kapsamında yayınlayarak, sinema kuşakları ile 365 gün dinamik akış sağlayan, sinema ve belgesel dünyasının kültür birikimini zenginleştirecektir. Bu yolla yurttaşlarımız, kuşaklar arası görme biçimlerini bizzat gençlerin üretimlerinden dinleyecek/izleyecektir. Toplumsal iletişim açısından kuşaklararası bir diyalog kanalı yaratılacak; bu vesileyle yalnız gençlerin günümüzü nasıl okuduğu ve geleceğe bakışları öğrenilmekle kalmayacak Türkiye görsel sanatlarının küresel rakipleri ile aynı iletişim araçları üzerinden iletişimi sağlanacaktır.

Plastik sanatlar ve multidisipliner duruşlar ile inşa edilecek kültürel bağlar, uluslararası alanda Türkiye’nin evrensel ve hümanist gençliğinin batıdan doğuya, kuzeyden güneye bütün dünya milletleri üzerinde olumlu izler ve yeni bağlar kurmasına vesile olacaktır. Bunun en büyük katkısını Avrupa Birliği sürecinde göreceğimize inanıyorum.

Bilinen ve en yalın adıyla sanatçı değişim programları, birçok sosyal konuda olumlu gelişimi sağladığı kadar, Uluslararası ilişkilerde özellikle Avrupa Birliği ile ilgili hedeflerde olumlu görüşlerin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda Ortadoğu’da yaşanan siyasi krizler bittikten hemen sonra yine aynı yolla inşa edilecek kültür sanat politikaları ile sınır komşularımızla ortak edebiyat, müzik ve eserlerle soğuk esen rüzgârları insani duygularla ısıtacağız. Bağlarımızı daha da güçlendireceğiz.

Bununla birlikte yaratıcı sektörlerden gastronomiden bahsetmeliyim. Ülkemiz mutfağının zenginliğini Güzel Sanatlar ve Mutfak Sanatları alanlarında okuyan gençlerimizin, sunum ve seçkileri ile dünyanın bütün merkez şehirlerinde ülkemizi temsil edecek mutfaklar açmasının desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyim. Böylelikle soframız, dünyanın bütün merkezlerinde açılacak, karşılıklı kültür alışverişi hızlanacaktır. Yalnız bu kültürel bir kaynaşmayı hedeflemekle sınırlı mıdır? Hayır! Ülkemizin zengin mutfağını sunarken kullanılacak malzemenin, Anadolu üreticisinin ürünlerinden olması sağlanacak, yine dünyanın bütün merkezlerinde açılan bu restoranlar, aynı zamanda Anadolu’nun seçkin ve yerel ürünlerinin dünya pazarına bir marka değer olarak çıkacağı imkânlar ağını yaratacaktır.

 “Köy Kalkınma Ajansları,, Projesi  “

Nedir Köy Kalkınma Ajansları?  Köylünün özel peynirinden kuru baklasına, balından yağına ve dağlarımızdaki endemik bitki türlerinin sofralara gelmesine kadar yerel değerlerin birer birer dünya markası olması için kurulacak  Köy Kalkınma Ajansları; İşletme, Grafik Tasarım, Pazarlama ve Marka yönetimi, Gıda mühendisliği ve diğer mühendislik alanlarından mezun değerli ekiplerden kurulmak suretiyle istihdam ve kalkınmayı hızlandıracak, genç işsizlik büyük oranda bu alanlar için düşecektir. Bir yerel değerin uluslararası alanda tüketilmesinin stratejisini sağlamak, bu kurulacak Köy Kalkınma Ajanslarının gururu olacaktır, o gurur da Milletimizin ve Partimizin hafızasında yer kazanacaktır.

“Hayvan Hastahaneleri,, Projesi”

Anadolu’nun bütün kesimlerinde yaygınlaşmasının zorunlu olduğu bir başka proje de Hayvan Hastahaneleri’dir. Bu yolla bugüne kadar sayısız mezun vermiş ve genç işsizler arasında yer alan Veterinerlik Fakültesi mezunu gençler süratle iş sahibi olacaktır. Bu modelin amacı yalnız önleyici sağlık hizmeti değildir. Yaşam alanını paylaştığımız ve insanlığın bütün gelişimine rağmen doğanın parçası olduğunu inkâr edemeyeceğimiz gerçeğine inançla projelendirilir. Dünya görüşümüzle son zamanlarda ters düşen hayvan hakları ihlalleri ve ilgili birçok konuda sorunları bu proje ile en aza indirgemeyi hedeflemekteyim. Buna ek, hayvan hakları ihlallerinin ağır cezai işlemlere maruz kalması için yasal çalışmalara katkı vermek yaşamsal bir görevdir. Hayvan Hastahaneleri’nin görevlerinden bir diğeri de Anadolu’da bugün yaşanan gıda sektörünün temel konularından olan hayvancılık, kırmızı/beyaz et üzerindeki dışa bağımlılık yok etmeyi hedeflemektedir. Doğru bir kalkınma ve üretim planlamasını, sağlıklı bir şekilde inşa etmek asli görevdir. Ve ek; bireylerin hayatına eşlik eden evcil hayvanlara da bakımı en kolay hale getirerek sosyal yaşamı pozitif paylaşımlara döndürmeyi amaçlar.

“Tekstil Bakanlığı,, Kurulması Projesi”

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan tekstil, gün geçtikçe üretim gücünü kaybetti. Bunun temel nedenlerinde marka yönetimi gelse de bilinen belirgin faktör, Uzak Doğu’nun ucuz iş gücüdür. Fakat gözden kaçırılan, bu sektörün, kalkınma hamlelerinde en fazla kâr getirecek yatırım modellerinden biri olduğu gerçeğidir. Dünya modasını yaratabilecek, farklı kültürlere yanıt verecek sosyal zenginlik bizim kendi içimizdeki gen havuzumuzda vardır. Estetik anlayışlar markalaştırıldığında en basit anlatımla 1 Türk Lirası’na üretilen bir ürün, yaratılacak marka değeri ve öykü ile 1000 TL’ye de satılabilir. Sanat ve tasarımın yaratacağı iletişim, kültürleri birbirine yakınlaştırmakla birlikte sosyal ve iktisadi kalkınma açısından başka bir geleceği mümkün kılacaktır. Tekstil Bakanlığı üzerine projeler geliştirmek, bu alandaki iş gücünün parçası olan yurttaşların bugünkü işsizler arasındaki yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda milletimiz için umut, bizim için başarı hikâyesi olacaktır.

“İnovasyon Enstitüleri; Mesleki Eğitim Kanunu,, Projesi”

Lisans sonrası iş hayatına atılan yurttaşlarımızın, kendilerini mesleki beceri, bilgi ve donanım olarak güncel tutmaları için belirli periyodlarda Üniversite ve Meslek Odalarının ortak çalışması ile kurulacak enstitülerde 1-3 ay arasında 3 ile 5 yılda bir eğitime çağrıldığı bir sistemdir. Burada çalışanın eğitim süresince maaşı ve SGK ücretleri devlet tarafından karşılanır. İşverenin üzerinde bir baskı oluşturacak mali yük hedeflenmemektedir. Amaç; Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınmasının sağlıklı bir bilgi ve dayanışma ağı üzerinde sürdürülebilir olarak ekonomiye kazandırmaktır.

“Kampus Şehir,, ve “Parasız Eğitim,, Projesi “

Üniversitelerin yurt sorunlarını, yalnız konaklama ihtiyaçları açısından değil çok yönlü düşünmek gerekiyor. Temelde gençler yaşam deneyimini, birey olmayı, en belirgin karar alıcı kimliğini üniversitede kazanıyor. Üniversiteler ve öğrenciler için fiziksel alan ihtiyacının, yurttan ziyade konut mantığında kurgulanmasının sağlanmasını önermeyi hedeflemekteyim. Üniversite eğitimi boyunca öğrenciye sağlanacak konut, öğrenim ve mezuniyete kadar bütün dönemleri kapsayacak şekilde ücretsiz olmalıdır. Öğrencinin, mezuniyet sonrasında bir yıl daha ücretsiz konaklama hakkına sahip olacak düzenlemeler sağlanmalıdır. Kampus Şehir, gençleri kutuplaştırmayacak şekilde organize edilir. Hiçbir ayrım ve sınıflandırmaya izin vermeyecek çağdaş insanlık değerlerine göre düzenlenir. Sözde burs ve kredi mantığı ile dağıtılan kredi kartları ile öğrencilerin geleceklerini borçlanarak yaşadığı eğitim düzenine son verilerek en çağdaş çözümleri getirecek, Türkiye’nin geleceğine umut ekecek kaygısız bir gençlik ruhunu inşa etmek için en yüksek çabayı göstereceğim. İkinci öğretimdeki harçların kaldırılması gerekliliği bir diğer görevimizdir.

“Şehir Anneleri,, Projesi “

Cumhuriyet Halk Partimizin Aile Sigortasına ek olarak kadın iş gücünü organize eden, Kampus Şehirlerde istihdam edilecek şekilde Devletin Hizmet aldığı; Kadın Kooperatiflerinin güçlendirildiği üst kurumdur. Devlet, ülkenin farklı bölgelerindeki gelir dağılımı ve eşitsizliği üzerinden yaşadığı sorunları çözmek için Şehir Anneleri’nden emek bedelleri ödenmek suretiyle destek alır. Kadının toplumsal sorunların çözümünde üretim gücüyle çözüme ortak edileceği, sosyal düzenin sağlanması için projelerin geliştirilmesi için Sivil Toplum Örgütleri ile dirsek temasının kamu yönetiminin organik/doğal paydaşı haline getirilmesi hedeflenir. Burada tutuklu ve çocuklu mahkumlara yaratılacak pozitif ayrımla, çocuklar hayata dahil edilecek; anne ve çocuk ülkemizin umutlarına emek katacaktır.

“Denizler; Balıkçılık,, Projesi”

Balıkçılık sektöründe avlanma ile üretim yapan kişiler kayıt altına alınır. Avlanma dönemleri son dönemlerde denizleri adeta kısırlaştırmıştır. Bunun önlenmesi için bir buçuk yıl av yasağının getirildiği, balıkçı ailelerinin mağdur edilmeyeceği bir tespit ile ailelere yıllık kazançları ödenmek suretiyle avlanmadığı bir veya iki üreme dönemi sonrası, denizlerdeki deniz canlılığı popülasyonunun artması hedeflenir. Buna paralel olarak denizlerin, kıyıların temizlenmesi için maksimum çabanın gösterilmesini sağlayacak etkinliği ifade etmeyi hedefliyorum. Bu fikirlerin pratik karşılığının gerçekliğini, ilgili üniversitelerin organize ettiği, görüşlerini siyasi yasama faaliyetlerine taşıma sorumluluğu görüşündeyim.

“Açık Hava Müzesi,, ve “Çağdaş Sanat Müzeleri,,  Turizm ve Tarih Projesi “

Türkiye tam bir arkeoloji ve uygarlık hazinesidir. Uygarlık tarihine ışık tutacak kazılar için arkeolog, sanat tarihçileri ve antropologlar istihdam edilir. Dünyanın birçok merkezi sanat etkinlikleri ile turizm cennetine dönüşmüştür. İstanbul’un ve diğer tüm illerimizin potansiyeli dolayısıyla sanatın yeni başkentleri olmalarına engel hiçbir neden yoktur. Tam tersi, Türkiye’de sanatçıları ve sanatseverleri etkileyecek sosyolojik birçok tema, çağdaş sanat pratikleri ile bir kültür ve turizm etkinliği olarak kalkınma planlarımıza katkı verecek imkânlara sahiptir. Bu durum insanlar arası ilişkiler, ekonomi, üniversiteler ve yeni araştırmalar, kültür üretimi ve yeni tarih yazımında ülkemizin aktif rol almasını sağlamlaştıracaktır.

 

Kaynak: (Hab) - Haber Merkezi Editör: İsmet Akkoç
 
Etiketler: Genç, sanatçı, Haydar, Akdağ, , CHP’den, aday, adayı,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Az Bulutlu
Güncelleme: 19.09.2019
Bugün
15° - 30°
Cuma
13° - 29°
Cumartesi
12° - 25°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 18.09.2019
İmsak
04:58
Sabah
06:24
Öğle
12:50
İkindi
16:18
Akşam
19:04
Yatsı
20:23
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı