301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 08:07 Bu haber 409 kez okundu
 
“Güven üzerine kurulu 20 yıllık bir kurum; İbni Sina Tıp Merkezi
İbni Sina Tıp Merkezi, 20 yıldır Maltepe’de sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir kurum. Merkezin Başhekimi Müseyip Hakko, tıbbi düstur olan “önce hastaya zarar vermemek” ilkesine çok inanıyor.
Sağlık Haberi


İbni Sina Tıp Merkezi, 20 yıldır Maltepe’de sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir kurum. Merkezin Başhekimi Müseyip Hakko, tıbbi düstur olan “önce hastaya zarar vermemek” ilkesine çok inanıyor. Bu ilkeyi hekimlerine ve hastane personellerine yayarak, gelen hastaların güvenlerini kazanıyor. Kış mevsimin yaklaşması sebebiyle önerilerde de bulunan Başhekim Hakko, “Toplu taşımalarda ciddi kalabalıkla karşı karşıya kalıyoruz. Ondan dolayı da, gribal enfeksiyonların yaygınlaşması çok hızlı oluyor. Özellikle de, diyabet  ve kanser tedavisi gören hastalarımızın dışarıya çıktıkları zamanlarda maske kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Diğer vatandaşlar ise en azından toplu taşımalara bindikleri zaman dikkatli olmalarını ve indikten sonra ellerini temizlemelerini öneriyorum” dedi.
Biz de, Küçükyalı Atatürk Caddesi’nde  bulunan İbni Sina Tıp Merkezi’nin başhekimi olan Dahili Uzmanı Müseyip Hakko ile konuştuk. 
2000 yılı itibariyle de İbni Sina Tıp Merkezi’nde işe başlayan Hakko, hem dahiliye uzmanı hem de yönetim bazında başhekimlik yapıyor.
Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz? 
Ben, dahiliye uzmanı doktor Müseyip Hakko. 1966 doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Üniversiteyi de Marmara Üniversitesi’nde bitirdim. 1997’den itibaren de dahiliye uzmanı olarak yine İstanbul’da çeşitli özel sektörlerde çalıştım. 2000 yılı itibariyle de İbni Sina Tıp Merkezi’nde işe başladım. O günden bugüne kadar, hem dahiliye uzmanı hem de yönetim bazında buranın başhekimliğini yapıyorum. Dahiliye uzmanı olarak, 1997’de şimdiki Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’nde ise uzmanlığımı aldım. Yıllardır da, bu konuda ihtiyacı olan hastalarımıza dahiliye uzmanı olarak değil diğer uzmanlık dallarında da yardımcı olmaya çalışıyorum.


Tıp Merkezi’nin fiziki olarak 
özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Daha önce bu bina Kızılay Tıp Merkezi’ne ait idi. Bir site içerisinde birkaç dairenin birleştirilmesiyle yapılan oldukça büyük tek katlı bir alan. Ayrı bir girişi var. Tıp merkezi statüsüne uyan bir yapıya sahip. Şu an itibariyle de bize yetersiz gelse de, zamanında oldukça yeterliydi ve birçok bölümü rahatlıkla sığdırabildiğimiz bir yerdi. Fakat mevcut yapımız daha büyümemize izin vermiyor. Şu an itibariyle ciddi ve yeterli şekilde hizmet vermemizi sağlıyor. Bulunduğu yer olarak da, Küçükyalı merkezdeyiz. Hem minibüs yoluna hem de Marmaray’a ve Metro’ya oldukça yakınız. Kısa sürede ulaşılabilmek mümkün. Bu bölgede 20 yıldır vatandaşlara hizmet vermekteyiz. 


Sanırım, yan tarafta 
yeni bir yer açıyorsunuz…

İçeride bulunan mevcut yapımızı biraz daha yükseltmek istedik. Tıbbi dallar dışındaki bazı bölümleri ek bir binada konumlandırdık. Mevcut yapı içinde yeni birimler için bazı ek alanlar yaratmak gerekiyor. Bu iş gerçekten ciddi bir mühendislik ve mimarlık gerektiriyor. Bir metrekare bile boş bırakmamak kaydıyla değerlendirmeye çalışıyoruz. Binamızı her zaman geliştirmeye devam ediyoruz. 


Teknoloji çok hızla gelişiyor. Tıbbi cihazların 
yeterliliği konusunda bilgi alabilir miyiz?

Evet, tıp sektöründe teknoloji çok ciddi bir şekilde ilerleme gösteriyor. Bu ilerlemeye anlık ayak uydurabilmek gerçekten zor. Önemli olan burada sahip olduğunuz tıbbi cihazların size doğru sonuç vermesidir. Bunun içinde elimizde bulunan ultrasyon, dopler, röntgen ve diğer biyokimya cihazlarımız  gerçekten de kalite olarak oldukça iyi. Bazı cihazları yer sorunundan dolayı kuramıyoruz. Fakat anlaşmalı kurumlarımız sayesinde ihtiyaçlarımızı giderebiliyoruz. Kısa süre içerisinde bu işi halledebileceğimiz iletişimlerimiz var. O nedenle hastalarımızın bir şüphesi olmasın. İstedikleri her türlü tanısal işlemde yardımcı olabiliyoruz. 


Acil durumlarda hastaya 
müdahale konusunda neler yapıyorsunuz?

Acilimiz 24 saat açık. Günün her saati arkadaşlarımız, tüm acil vakalara cevap verebiliyor. İlk müdahaleleri çok rahatlıkla hallediyoruz. Her türlü canlandırma müdahalesinde bile uzman hekimlerimiz tarafından kolaylıkla sağlanıyor. Her gece 2 nöbetçi arkadaşımız, burada cerrahi müdahalelere cevap veriyorlar. Ciddi vakalarda ise hastane sevkleri söz konusu oluyor. Vakit kaybetmeden çok hızlı bir şekilde işlemlerini ücretsiz yaparak, gerekli yerlere yönlendiriyoruz. O nedenle, 20 yıldır hekimlerimiz, acil müdahalelere çevre tarafından biliniyor ve güvenle geliyorlar. 


Kurum içi eğitim konusunda 
çalışmalar düzenliyor musunuz?

Dönem dönem bu konuda iç eğitimler, kurslar ve özellikle de hastalara yaklaşım konusunda personelimizin bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz. Bazen sertifika gerektiren çalışmalar oluyor. Bunlar için sertifika programları düzenleniyor. İş yeri hekimleri ve iş güvencesi konusunda da tüm personelimize gerekli zamanlarda gerekli iç eğitim konusunda destek oluyoruz. Onların da istediği her türlü konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. 


En son İbni Sina Tıp Merkezi olarak 
vatandaşlara aşure ikramında bulundunuz.  
Marka bilinirliği ve tanıtımı konusunda    
neler yapıyorsunuz?

 Aşure etkinliğimizi yaklaşık 15 yıldır yapıyoruz. Küükyalı ve çevresinde oldukça bilinen ve beklenen bir etkinliğimiz. Her yıl nereden baksanız, 4000 ile 5000 arası aşure ikramımız oluyor. Halkımız, hem kurum içinden hem de kurduğumuz stantlar aracılığıyla ikramımızdan faydalanıyor.Tabi, biz dağıtım sırasında çok fazla işin reklamına girmek istemiyoruz. Aşure etkinliğimize katılan halkın yüzde 90’ı gerçekten bizi tanıyan kesim. Bu nedenle amacımız, halkımızla beraber olmak hem de bazı günleri gerçekten anmak gerektiğine inanıyoruz. Bir dönem de, boğaz ve kültürel geziler yapıyorduk. Ciddi olarak hem tarihi açıdan hem de sosyal açıdan bilgi veren geziler oluyordu. Dönem dönem konferanslarımız da oluyor. Bu konferanslara önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğiz. Bazı kamu kuruluşları ile birlikte yapacağız. 


Bir dahiliye uzmanı olarak 
son zamanlarda hastalar, 
en çok hangi şikayetler ile size geliyor?

Mevsimine göre değişiyor. Özellikle de yaz döneminde, bağırsak ve üst solunum yolu enfeksiyonları şikayetiyle gelenlere denk geliyoruz. Gribal enfeksiyonlar şikayetiyle gelene henüz daha rast gelmedik. Basit boğaz enfeksiyonları özellikle de orta yaş ve  gençler, bademcik iltihapları sebebiyle çok sık geliyor. Tabi, tansiyon problemleri ile gelenlerde oluyor. Acillere ise göğüs ağrısı sebebiyle başvuran hastalar oluyor. Bunların dışında kalp ve damar problemi olan hastalara da denk geliyoruz. Mevsim itibariyle bu başvurular değişiyor.
Bir de son dönemlerde daha önce tespit etmediğimiz vakalar gelmeye başladı. Bunda demografik yapının değişmesi sonucu önemli. Özellikle de gelen mülteci vatandaşların sağlık problemleri tanılarda farklılık yarattı. 


Kış mevsimi geliyor. Gribal 
enfeksiyonlar da haliyle ortaya çıkacak. 
Vatandaşlara nelere dikkat 
etmelerini önerirsiniz? 

Tabi, İstanbul çok kozmopolit bir şehir. 15 milyona yaklaşan bir nüfusu var. Toplu taşımalarda ciddi kalabalıkla karşı karşıya kalıyoruz. Ondan dolayı da, gribal enfeksiyonların yaygınlaşması çok hızlı oluyor. Özellikle de, diyabet  ve kanser tedavisi gören hastalarımızın dışarıya çıktıkları zamanlarda maske kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Diğer vatandaşlar ise en azından toplu taşımalara bindikleri zaman dikkatli olmalarını ve indikten sonra ellerini temizlemelerini öneriyorum. En azından toplu taşımalardaki mikropları evlerine taşımamış olurlar. Onun dışında önümüzdeki dönemlerde gribal enfeksiyonların artacağını biliyoruz. Alerjik problemleri olmayan vatandaşlara ise grip aşılarını yaptırmalarını tavsiye ediyorum. En önemlisi de, hastalık dönemlerinde mutlaka bir hekime başvurmalarını öneriyorum.  


Sorularımıza cevap verdiğiniz için 
teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz 
herhangi bir şey var mıdır? 

Öncelikle, ben teşekkür ederim. Burası dediğim gibi, güven üzerine kurulu 20 yıllık bir kurum. Gerçekten gelen hastalarımızın bizden beklediği, bizim onlara vermek istediğimiz de, güvendir. Bunu gelen tüm hastalara sorabilirsiniz. Çevremize bu güven duygusunu yaratmış durumdayız. Hastalarımız geldikleri zaman burada kendilerine yapılan gerekli işlemlerin sonucunun yüzde 90 oranında doğru olduğunu biliyorlar. Birçok hastamız ilk tanının konması için bize geliyor. Daha sonrasında burada tedavisini istiyor. Burada tedavisi olmadığı zaman da, nereye yönlendirilmesi gerektiğini bizden öğreniyorlar. Bu konularda gerçekten güven ortamını sağlamış bulunuyoruz. Hastanemize geldikleri takdirde personellerimiz tarafından güler yüzle ve saygıyla karşılanıyorlar. Bunun ardında tıbbi bir düstur olan, “önce hastaya zarar verme”  geliyor. Bu çok önemli. Bunu tüm hekimlerimiz dahil olmak üzere sağlık personellerimize sürekli hatırlatıyoruz. Bundan dolayı 20 yıldır sağlamış olduğumuz bir güvenle buradayız.

Kaynak: (Hab) - Haber Merkezi Editör: İsmet Akkoç
 
Etiketler: “Güven, üzerine, kurulu, , 20, yıllık, bir, kurum;, İbni, Sina, Tıp, Merkezi,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Rüzgarlı
Güncelleme: 08.04.2020
Bugün
- 11°
Perşembe
- 12°
Cuma
- 13°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 07.04.2020
İmsak
05:01
Sabah
06:31
Öğle
13:11
İkindi
16:49
Akşam
19:42
Yatsı
21:05
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv Arama
Haber Yazılımı