Haber Detayı
02 Ekim 2020 - Cuma 19:40 Bu haber 211 kez okundu
 
İbni Sina Tıp Merkezi’nden Kovid 19 uyarıları
Küçükyalı İbni Sina Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karadaş; tıp merkezinden konularının uzmanı isimleri gazetecilerle buluşturdu. Diyetisyen Ezgi Taş, Psikolog Miray Polat, Biorezonans uzmanı Aslı Yazıcı Güzel, kovid 19 salgını sürecini en az hasarla atlatabilmenin yollarını anlattı.
Sağlık Haberi


Belirli aralıklarla bölgede görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Küçükyalı İbni Sina Tıp Merkezi, pandemi sürecinde ertelenen buluşmaların sonuncusunu geçtiğimiz günlerde Maltepe sahilinde bulunan Bahane Cafe’de gerçekleştirdi. 


Küçükyalı İbni Sina Tıp Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karadaş; Covid -19 salgınının tüm dünyayı ve insanlık âlemini etkileyen bir salgın olduğunu belirterek şunları söyledi;
“ 8 aydır dünyamızı ve insanlık âlemini etkileyen, açıkçası da birçok şeyi  halen daha bilemediğimiz bir virüsle karşı karşıyayız. Bu insanlık ailesi için de son derece ilginç bir süreç oldu. Belki de ilk defa insanlık ;bu düzeyde bir düşmanla savaşıyor. Verilere bakıldığında şu ana kadar insanlık ailesi Covid -19 salgını ile iyi bir mücadele verdi.  Daha önceki dönemlerde bulaşıcı hastalıklarla mücadeleler oldu. Ancak çok üst düzeyde kapsamlı bir mücadeleye ilk defa şahit oluyoruz. Dönem dönem verem gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadeleler verilmişti. Ancak; bu mücadeleler yerel düzeyde kalıyordu. Yayılma şansı da yok gibiydi. Teknolojik gelişmelerin dünyamızdaki sınırları ortadan kaldırdığı günümüzde Covid -19 salgını tüm dünyaya hızlı biçimde yayıldı ve hepimiz bir şekilde mücadele etmiş olduk. 


Türkiye’nin Covid -19 salgını ile verilen bu mücadelede yapmış olduğu çalışmalara baktığımızda gerçekten de gerek Sağlık Bakanlığının, gerekse de doktor ve sağlık çalışanlarının yapmış olduğu çalışmaları hayranlıkla izledik. Sağlık sektöründe görev alan birisi olarak hem ülkemle hem de Sağlık Bakanlığı ile gurur duydum ve çok mutlu oldum. 
Tabi bu sürecin 2022 başına hatta sonuna kadar devam edeceğini tahmin ediyorum. Bu konuda uzman kişiler de benzer şeyleri söylüyorlar. Birçok kişi Covid -19’ a yakalanabilir. Covid -19 salgını ile verilen bu mücadelede teknolojik gelişmelerin vermiş olduğu imkânları da değerlendiriyoruz. Aşı ise korunma açısından oldukça önemli. Covid -19  konusunda birçok şeyi bilemediğimiz gibi Covid -19 Aşısı da ne kadar sürede bizi koruyacak, ondan da emin olamıyoruz. Ancak aşının gelmesiyle beraber salgının kontrolü kolaylaşacaktır.  Virüsün ortaya çıktığı ilk günkü tehlike bugün de devam ediyor. Onun için hiç rehavete kapılmamalıyız.
Önümüzdeki dönemde bizi bekleyen bir başka tehlike de gribal enfeksiyonlar. Şu anda az sayıda görülüyorlar ama havaların soğumasıyla daha çok görülme ihtimali çok daha yüksek. Tabi,Covid, Grip ve Soğuk algınlığı birbirleriyle sıkça karıştırılan hastalıklar. Dolasıyla da gribal enfeksiyonlar yükseldikçe sağlık çalışanları ve doktorlarımız da  epey zorlanacaklar. Bağışıklık sistemine dikkat etmek gerekiyor. İnsanlarımız eski sosyal yaşantılarına geri dönmek istiyorlar ama gerekli tedbirleri aldığımızda salgınlarla mücadele etmek hem bizler hem de onlar için kolaylaşacak“


Diyetisyen Ezgi Taş 
Diyetisyen Ezgi Taş pandemi döneminde beslenmede nelere dikkat edilmeli, bu süreci fazla kilo almadan nasıl atlatmalı konularında faydalı bilgiler verdi ve şunları söyledi;
“Koronavirüsün bulaşmasını tek başına engelleyebilecek veya tedavi edebilecek herhangi bir besin olmasa da; sağlıklı ve dengeli beslenmenin, fiziksel aktivite ve düzenli uyku ile beraber bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.
Bu dönemde evde bulundurulan besinlerin olabildiğinde besleyici, raf ömrü uzun ve dayanıklı olması gerekmektedir. Özellikle fiziksel aktivitenin azaldığı bu dönemi sindirim açısından rahat atlatmak için seçilecek besinlerin protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin olması dengeli beslenme yönünden büyük önem taşımaktadır.Türkiye’ye Özgü Beslenme Rehberi’nde önerilen “Sağlıklı Yeme Tabağı”na göre her ana öğünde tabağın bir çeyreği sebzelerden, diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden ve kalan yarısının eşit üç parça halinde meyvelerden, yüksek proteinli besinlerden (kurubaklagiller, yumurta, et, balık, tavuk, yağlı tohumlar vb.) ve süt ürünlerinden oluşması önerilmektedir. Ayrıca bu dönem de besin çeşitliliğine önem vermeliyiz. Mevsim sebze ve meyvelerin tüketimi ön planda tutulmalıdır.
Özellikle C vitamini tüketimine ağırlık verilmelidir. C vitamini kaynaklarından limon, portakal, greyfurt, kivi bağışıklık sistemimize destek besinlerdendir. Bu dönemde protein tüketimi de önem taşımaktadır. Hayvansal protein kaynaklarının tüketimine yönelik yumurta ve peynir çeşitleri de uygun koşullarda saklandığında uzun süre dayanabilen, kaliteli hayvansal protein içeren besinlerdir. Besin değeri yüksek bir başka protein kaynağı alternatifi ise kurubaklagillerdir. Yeşil mercimek, kırmızı mercimek, nohut, fasülye çeşitleri, barbunya vb besinlere öğünlerimizde yer verilmelidir.
Evde geçirilen zamanı sürekli besin tüketimi ile doldurmak, hem bağıkşıklığın olumsuz etkilenmesine hem de gereksiz kilo alımına yol açabilir. Tüketilen her besinin fazlasının yağ olarak depolandığını unutmamak gerekir. Bu nedenle öğünlerimizi düzenli tüketmeliyiz. 3 ana öğün ve gerektiği zamanda sağlıklı ara öğünler eklemeliyiz. Ayrıca sutüketimine bu dönemde dikkat etmemiz gerekir.”


Psikolog Miray Polat
Psikolog Miray Polat, pandemi döneminde evde kalmanın getirdiği kısıtlanma ve izole olma halinin, kişinin duygusal olarak kendini baskı altında hmesine neden olabildiğini ve bu süreci sağlıklı geçirmek için önerilenlerin genellikle benzer özellikler taşıdığını söylerken şöyle konuştu;Evde kalma sürecinin öne çıkması ile birlikte evden çevrimiçi çalışmalar arttı. Online çalışma için de bazı rutinler ve düzenlemeler yapmak, dinlenme araları vermek iyi olur.
Basit de olsa evde bazı sportif, bedensel egzersizler yapmak bedenin sağlıklı çalışması için gereklidir. İnternette de pek çok kaynak bulunabilir.
 Zaman bulunamadığı için ertelenen ev düzenlemelerini yapmak, okunamayan kitapları okumak, internette ücretsiz olarak sunulan filmleri-konserleri-tiyatroları izlemek ve kişiyi yapınca iyi htirecek etkinlikleri yapması ruh sağlığını korumak için çok önemlidir.
İnsanın ‘biyo-psiko-sosyal’ bir varlık. Bir sistem olarak düşünecek olursak, sistemin içinde arızalanan bir parça sistemin tümünü etkiler. Bu nedenle kaygı düzeyi yüksek olan ve/veya depresif kişilik yapısında olan kişilerin bağışıklık sistemlerinin uzun vadede zarar görme ihtimali yüksektir. 
Çocuklar İçin Rutin Bir Yaşam Programı Oluşturulmalı
Salgın sürecinde çocuklu ailelere çok fazla sorumluluk düştüğünü söylemek gerekir. Okullar kapatıldığı ve çevrimiçi dersler başladığı için okul çağındaki çocuklara evden eğitim programlarını düzenlemek, evde derslerini, ödevlerini yaparken kontrol etmek vb. belki önceden yapılmayan işler eklendi anne-babanın yaşamına. Keza kreş ya da anaokulunda olan çocukların evde kalmaya başlaması da anne-babalar için çocuklara program oluşturma zorunluluğunu getirdi. Çocuklar için rutin bir yaşam programı oluşturmanın önemlidir, beslenme, uyku, oyun ve etkinlik saatleri oluşturulması gerekiyor.
Salgın bir maraton olarak sürüyor
Salgın hastalık bir maraton süreci olarak devam ediyor. Hatta maratonun kaç kilometre olduğunu bilmiyoruz. Bilinmezliğin bu kadar ön planda olduğu süreçte, anne-baba olarak kendini tüketmeden çocuklar için program yapmak önem kazandı. Ailece geçirilen zamanlar, hep birlikte oynanacak oyunlar olması gerektiği gibi çocuğun yaşına göre yalnız başına geçireceği zamanlar da programlanmalıdır. anne ya da baba çocuk(lar)la yalnız bire bir de zaman geçirecek şekilde bir düzen oluşturması gerekir.
Her bireyin stresle başa çıkma becerisi farklıdır. Bazı kişiler daha kolay başa çıkar ve yardım almalarına gerek kalmaz. Bazı kişiler yardım almak isteyebilir. Eğer kişi üzüntü, suçluluk, çaresizlik, keder, umutsuzluk, karamsarlık vb. depresif duyguları yaşıyorsa; uyku ve iştah düzeni bozulduysa, kişi her zamankinden daha az veya daha çok uyuyorsa, daha az ve daha çok yiyorsa; dikkatini toparlamakta zorlanıyor, konsantre olamıyorsa, hatırlama zorlukları yaşıyorsa ruhsal yardım almak için uzmana başvurabilir. Hastalanan kişinin hastalık algısı, hastalığın nasıl seyrettiği, kişinin hastalık durumuyla nasıl başa çıktığı vb. birçok etkene göre kişide travmatik etkiler görülebilir, görülmeyebilir ya da çok az görülebilir. Bu nedenle tıpta “hastalık değil, hasta vardır” denilir. Bazı kişiler için “hastalık” sözcüğünü duymak bile kaygı ve korku yaratırken, bazı kişiler “hastalanılır ve iyileşilir” diye yaklaşırlar.


Aslı Yazıcı Güzel 
İbni Sina Tıp Merkezi’nin yeni oluşturduğu İBNİ SİNA WELLNESS bölümünün çalışmalarını da Biorezonans uzmanı Aslı Yazıcı Güzel anlattı. 
Wellness; İyi yaşam ya da sağlıklı yaşam olarak da adlandırılabilen wellness; bireyin hayatındaki stresi yönetebilmesi, iyi bir destek sistemine sahip olması, duygularıyla nasıl başa çıkabileceğini bilmesi ve hayatında denge kurabilmesiyle ilgili. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre, ‘wellness’ “sadece hasta olmamak değil; fiziksel, zihinsel ve sosyal bakımdan da iyi olma durumu.
Aslı Yazıcı Güzel, İbni Sina Tıp Merkezi olarak Sigara bırakma, Alkol-madde bağımlılığı, Panik atak, şişmanlık, kronik ağrılar, depresyon ve başağrısı-migren gibi konularda hizmet verdiklerini söyledi.
Bu tür sağlık problemlerinde kişiye özel tedaviler uygulanmasının şart olduğunu belirten Aslı Yazıcı Güzel, örneğin sigara bırakma konusunda önce kişinin duygusal baımlı mı, tiryaki mi olduğunun belirlenmesi gerektiğini vurgularken, “İçilen sigaraya ait frekansın örneğini kullanarak vücudun detoks için uyarılmasıdır bu işlem vücutta bu maddeye karşı bir temizlenme başlatır ve danışanın görevi vücudun temizlenebilmesi için fırsat vermektir. Temizlenme ilk 48 saat için en yüksektir. Bol su içmek ve ılık duş almak toksinlerin atılabilmesi detoksun sağlanabilmesi için önemlidir” dedi.
Aslı Yazıcı Güzel, ruhsal detoks konusunda da şunları söyledi; “Dr Bach bu yüzyılın başında bazı çiçekler ile bazı duygusal hallerin bağlantısını keşfeden ve bu çiçeklerin homeopatik özleriyle bazı duygusal halleri değiştirmeyi başaran kişidir. Duygu durumunuza göre seçmiş olduğumuz çiçekler üzerinden terapi programını belirliyoruz. Bach çiçeklerini bize değişik şikayetlerle başvuran her hasta danışan için kullanabiliriz.Her hastalığın kişiye özel ruhsal özelliklerle bağlantılı olduğunu biliyoruz ve kişinin ruhsal yapısındaki sertlikleri yumuşatabildiğimizde hastalıkların çok daha kolay ortadan kalktığını görebiliyoruz.”
Kilo verme konusunda ise şyle konuştu; “Kilo verme seanslarında 15-17 dakika gıda silme detokslama işlemi yaparken 12 16 dakikada duygusal açlık durumu için ruhsal detoks yapılır. Seans sonrası detokslanan gıdalar vücuda tanıtılmadığı sürece canınızın isteme hali ortadan kalkar ve kolaylıkla kilo verilmesini bekleriz. Seanslar 2-4-8 seans olarak duruma göre belirlenir 1’er hafta arayla alınır. Seanslar boyunca beslenme programına uymak bol su içmek ılık duş almak danışandan isteğimizdir. Yağlanma ve selulit olan bölgeler üzerinde çalışılarak o bölgedeki problemden de kurtulmak mümkündür. 

 

Kaynak: (Hab) - Haber Merkezi Editör: İsmet Akkoç
 
Etiketler: İbni, Sina, Tıp, Merkezi’nden, , Kovid, 19, uyarıları,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Az Bulutlu
Güncelleme: 08.09.2020
Bugün
19° - 29°
Çarşamba
21° - 29°
Perşembe
22° - 28°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 08.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:31
Öğle
13:07
İkindi
16:42
Akşam
19:33
Yatsı
20:55
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
2
Göztepe
0
0
0
0
0
0
3
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
4
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
5
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
8
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
9
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
0
11
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
12
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
13
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
14
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
15
BB Erzurumspor
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
0
18
Denizlispor
0
0
0
0
0
0
19
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
20
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
21
Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
0
Arşiv Arama
Haber Yazılımı