Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
18 Şubat 2019 - Pazartesi 10:20 Bu haber 546 kez okundu
 
İstanbul'u İstanbullu yönetmeli
Bağımsız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doğan Duman, "İstanbul'un yönetimi halkın kararlara katılacağı ve sonuçlarını da denetleyeceği bir anlayışla şekillendirilmelidir” dedi.
Siyaset Haberi


Çoğulcu Demokrasi Partisi’nin  bağımsız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doğan Duman,  “Türkiye’de ve özel olarak da İstanbul’da kent yönetimi, Kentin sakini değil kentin sahibi anlayışıyla, Sosyolojik ve kültürel çeşitliliği yansıtacak çoğulcu bir yaklaşımla, Halkın kent yönetimine ilişkin kararlara katılacağı ve sonuçlarını da denetleyeceği bir anlayışla şekillendirilmelidir” dedi.

Başkan adayı olması süreci hakkında bilgi veren Doğan Duman, bu görevi kendisinin düşünüp talip olmadığını; ama toplumun bir kesimince verilen görevden kaçmasının uygun olmadığını bildiği için de kabul ettiğini belirterek, “Şimdi yüklendiğimiz yeni misyonu ciddiyetle ve başarıyla yerine getirebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bunun için de başta STK’larımız olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerinin desteğini bekliyoruz. Tek amacımız sandık üzerinden varlığımızı ortaya koymak ve halkımızı görünür kılmaktır” dedi.

İstanbul’un, dünyadaki birçok ülkeden daha fazla nüfusa sahip, büyük bir tarih ve medeniyet birikimini barındıran, Doğu ile Batı arasında tarihsel geçiş noktası olan, tarihin en eski kentlerinden birisi olduğunu vurgulayan Doğan Duman şunları söyledi;

“İstanbul büyük bir metropol olmasının yanında, çok önemli bir sanayi, turizm ve kültür kentidir. Adeta medeniyetler bahçesidir.

İstanbul coğrafi olarak da ülkemizin en önemli su yollarını, su kaynaklarını, ormanlarını barındıran bir bölgedir. O nedenle İstanbul bu özelliklerine uygun bir bakış açısıyla yönetilmelidir.

İstanbul ne yazık ki Cumhuriyet tarihi boyunca bu özelliklerine uygun bir yönetim ve belediyecilik anlayışıyla yönetilmemiştir. Uzun zamana dayanan kontrolsüz bir göçle, plansız ve yetersiz olan imar düzenlemelerine dahi uygun olmayan bir büyüme ile önemli sorunların sahibi bir kent haline gelmiştir.

Azami rant beklentileriyle İstanbul’un doğal ve kültürel değerleri, ormanları, yeşil alanları, sahilleri ciddi bir tahribata uğratılmıştır. Kamu arazilerinin bir kısmı halkın yararı yerine rant beklentilerine kurban edilmiş ve yanlış yapılaşmanın parçası haline getirilmiştir.

Sorunlar denetimsizlik, yanlış arazi kullanım politikaları, uzun yıllara dayanan kaçak yapılaşma ve imar affı süreçleriyle de beslenmiş, sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir kentsel çevreler oluşturulmamıştır.

Doğan Duman, İstanbul’un ilçeleriyle birlikte bir bütün olduğunu. O nedenle bu kent yönetimi anlayışının ilçe belediye yönetimleriyle de bir bütünlük içinde yürütülmesi gerektiğini söyledi. Duman, “Kent yönetiminin öncelikli hedefi, kentin sahiplerini temiz, sağlıklı, güvenli, doğa, tarih ve çevreyle uyumlu, insan odaklı, ulaşım ve barınma sorunları çözülmüş bir kent ortamında yaşatmak olmalıdır. Bu özelliklere sahip bir kentte yaşayan insanların daha mutlu ve üretken olacakları muhakkaktır” dedi.

“KENTTE YAŞAYANLAR KENTİN SAHİBİDİR”

İstanbul’un daha yaşanılabilir hale gelmesinin şartlarına değinen Doğan Duman bu konuda da şunları söyledi; “Çoğulcu Demokrasi Partisi toplumsal gelişme ve çağdaş yaşamın gerektirdiği kentsel yaşam kalitesine ulaşılabilmesi için İstanbul’a ilişkin sorumluluğunu yerine getirmeyi, mevcut politika ve uygulamalardan farklı bakış açıları sunmayı ve İstanbul’un daha yaşanabilir niteliklere kavuşmasını hedeflemektedir.

ÇDP kent yaşamını ilgilendiren yerel yönetim politikalarından, anlayışından, planlama, imar, kültür, turizm, kırsal alanlar, kentsel hizmetler ve çevreden söz ederken, insan sağlığı, doğal çevre, insan hakları-kentli hakları, farklı sosyo-kültürel kesimlerin hakları, katılım, yaşanabilirlik, toplumsal barış, birlikte yaşama, engelli, hasta, çocuk ve kadın duyarlı planlama, hizmetlere eşit erişim, sağlıklı çevre, insan odaklı mekanlar,… gibi kavramları referans almayı ve bunları ön plana çıkartmayı amaçlamaktadır.”

KATILIMCI KENT YÖNETİMİ

Katılımcı yerel yönetim anlayışı, ayrımcılık yapmadan, eşitlik, kapsayıcılık, hesap verebilirlik ve hukukun üstünlüğü gibi insan hakları ilkeleri üzerine temellendirilmiş yaklaşımla, yerel idare sınırları içinde yaşayan halkın her kesiminin kendi yaşamlarını doğrudan etkileyen kararların alınması süreçlerine katılımlarını gerektirir.

Katılımın önemli araçlarından birisi olarak kabul edilen kent konseylerinin bürokratik çalışma biçimi, kent meclisleri gibi yönetime katılımı mümkün kılacak mekanizmaların oluşmaması, toplumun tüm kesimlerinin sürece dahil edilememesi ve yeterince etkin olmaması nedeniyle, halkın kent yönetimine katılımının gerçekleştiği söylenemez. Kentlilerin karar alma süreçlerinde yer almaması, bu süreçlerin yerel yönetim veya merkezi yönetimin bir görevi gibi algılanması katılımın önündeki engeller olarak sayılabilir.

Yerel yönetimlerin uygulayacağı politikaların karar alma süreçlerinde kent halkının özne olmasını hedefleyen, doğrudan demokrasi ilkelerini mahalle komiteleri aracılığıyla hayata geçiren, kent demokrasisini oluşturan unsurların yönetimlere seçtiklerini, hoşnut kalmadıkları durumlarda yeni seçim dönemini beklemeden geriye çağırma hakkını tanıyan mekanizmaların yaratılması gerekmektedir.

Alınan kararlar -günlük çözümleri olduğu kadar- geleceği de ilgilendirir. Halkın bu kararların alınmasına ve uygulanmasına doğrudan müdahil olması, yerel yönetimlerle birlikte ülke demokrasisini de geliştirecektir.

İstanbul’da kent yönetimi en geniş manada katılımcı ve çoğulcu bir anlayışla ele alınacak ve İstanbulluların karar alma süreçlerine en yüksek düzeyde katılımı sağlanacaktır.

 

Kaynak: (Hab) - Haber Merkezi Editör: İsmet Akkoç
 
Etiketler: İstanbul'u, İstanbullu, yönetmeli,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
21° - 28°
Cumartesi
22° - 30°
Pazar
23° - 31°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 10.07.2020
İmsak
03:37
Sabah
05:34
Öğle
13:14
İkindi
17:13
Akşam
20:45
Yatsı
22:33
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
5
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
6
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
7
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
8
Göztepe
39
0
12
9
10
31
9
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
10
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Arşiv Arama
Haber Yazılımı