Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Ocak 2019 - Salı 10:38 Bu haber 587 kez okundu
 
Neşet Ertaş Kadıköy’de anıldı
Bozkırın Tezenesi" olarak tanınan efsane halk ozanı Neşet Ertaş, Bostancı Halk Eğitim Merkezi’nce hazırlanan programla, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi salonunda anıldı. Ozanın türküleri hayatından kesitlerle seslendirildi
Sanat Haberi


Bostancı Halk Eğitim Merkezi, geçen yıl Aşık Veysel’i anarak başlattığı ‘Her Yıl Bir Ozan’ adlı projesi kapsamında bu yıl da Neşet Ertaş’ı Anma Gecesi düzenledi. 
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen programa, Kadıköy Milli Eğitim Müdür Vekili Mehmet Tüzün, Kadıköy Zabıta Müdürü Vedat Keskin, Kadıköy Eğitim Bir Sen Başkanı Servet Yıldız, Kadıköy HEM Müdürü Hülya Narsap, Erenköy Zihnipaşa HEM Müdürü Neriman Tokatlıoğlu, Feneryolu HEM Müdürü Hakan Altıntarla ile okul ve kurum müdürleri de katıldı. 
Temel ahlak anlayışını 
notalarla süsleyenler
Kurum müdürü Cihan Bingöl, halk müziği ve halk ozanlarının insanların duygularına tercüman olduklarını belirterek şunları söyledi; “Her milletin kendine has kültürel değerleri vardır. Bu kültürel değerleri saymakla bitmez. Müzik kültürü bir toplumun kişiler arasındaki ilişkilerini, değerlerini, doğayla- canlıyla iletişimi ifade eden ve sağlayan önemli bir unsurdur. Kültürel değerler arasında önemli bir işleve sahip olan halk müziği ve halk ozanları yöresel tavır ve üslup ile insanların duygularına tercüman olurken, halk eğitimi açısından da önemli bir işlevi yerine getirirler. Doğruyu, yanlışı ayıklayan, toplumsal yaşam biçimini olduğu gibi yansıtan, temel ahlak anlayışını notalarla süsleyen zengin bir işleve sahiptir. Halk ozanlarımız kadim Anadolu topraklarının bir parçası olmuştur. Ozanlarımızın yüreğinde yer edinen Halk müziği de; Anadolu’nun  bağrından süzülüp gelmiş, geçmişten bize miras kalan, sevginin, barışın, hoşgörünün, birlikte yaşamının, el ele tutuşmanın diğer adıdır.”
Sorumluluk ve Görev
Kabul ediyoruz
Cihan Bingöl, Bostancı Halk Eğitim Merkezi ailesi olarak, halk eğitimi açısından önemli bir işlevi yerine getiren halk ozanlarını anmayı kendilerine ait bir sorumluluk ve görev olarak kabul ettiklerini söyledi. Cihan Bingöl, “Geçen sene;  ‘her yıl bir ozan’ adlı projesi kapsamında değerli halk ozanımız Aşık Veysel’i anmıştık. Aşık Veysel’in duygu yüklü, aydınlık ve umut dolu dünyasına uzanmış,  insanın içini ısıtan müziğini dinlemiş ve mest olmuştuk. Bu sene de, bir başka değerli ozanımız Neşet Ertaş’ı anma ve anlama gecesini düzenledik. Neşet Ertaş’ı en güzel kendi sözleriyle ifade edilir diye düşünüyorum” dedi.
DRAMA ve 
MÜZİĞİN AHENGİ
Bostancı Halk Eğitim Merkezinin tiyatro/drama kursiyerleri geceye Neşet ERTAŞ’ın kısa hayat hikayeleriyle renk kattılar. Gecede sadece Neşet ERTAŞ’ın türküleri yoktu. Aynı zamanda Neşet ERTAŞ’ın türkülerinin hikayesini başarıyla sahneleyen ve kendi ustalarını aratmayan tiyatro- drama öğrencileri vardı sahnede. Neşet ERTAŞ sevenleri hem büyük üstadın türkülerini dinlediler hem de hayat hikayesini izlediler. 
Program Emine Çakan’ın seslendirdiği “Anam Ağlar Başucumda Oturur” türküsüyle başladı. Büyük ozanın sevilen eserlerinden “Tatlı Dillim Güler Yüzlüm Neredesin Sen”i Nuray Genç okudu. 
“Ah Yalan Dünya” isimli türküyü ise Ahmet Can Kaya seslendirdi. Neşet Ertaş bu türküyü "cebinde para var mı" diye sorulduğunda dile getirmiştir. Para, pul, mal, mülk, şöhret gibi unsurların hepsinin yalan olduğunu söylemiştir. Kendisi de bu kadar sevilen biri olmasına rağmen, paradan uzak bir insan olmuştur ve başkalarına yardım etmesiyle mutlu olmuştur. Daha sonra "mutlu musun" diye sorulduğunda ise hüzünlenmiş ve "Ah yalan dünya" türküsünü söylemeye başlamıştır.
ERHAN USLU
Gecede sadece Bostancı Halk Eğitim Merkezinin Kursiyerleri ve usta öğreticileri yoktu. Aynı şekilde hiçbir ücret talep etmeden gönülden gelip sahneye çıkan birbirinden değerli konuk sanatçılarda vardı. Konuk sanatçılardan Erhan Uslu “Hata Benim Günah Benim Suç Benim” ve Kendim Ettim Kendim Buldum” isimli türküleri okudu.  Davet edilmesinden dolayı Bostancı Halk Eğitim Müdürlüğüne teşekkür eden Erhan Uslu, “Büyük üstat varsa ben orada olmalıyım diye düşündüm. Bu soğuk kış gününde büyük üstadı anmak ve anlamak için buradayız. Gecede emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.
FINDIK BUSE KATILMIŞ
Neşet Ertaş’ın “Gönül Dağı” ve “Vay Vay Dünya” isimli eserlerini de konuk sanatçı Fındık Buse Katılmış seslendirdi. Katılmış, “Yürekten geldim, yürekten  teşekkür ediyorum. Bu güzel ve anlamlı geceye katkı sağlamak için geldim. Bu akşam sevgiyi, hasreti bir daha anımsayacağız” dedi.
SEVİLEN ESERLERİN 
HİKAYESİ
Neşet Ertaş adamın biri ile tanışıyor ve şarkı söylüyor, çok beğeniyor Neşet Ertaş'ın sesini. Bu kişinin çevresi geniş. Neşet Ertaş'ı bir radyo kanalına çıkarıyor. Şarkısını okuyor ve çok beğeniliyor. Beyefendi diyor ki "sana burada bir iş ayarlayalım, burada sahneye çık, paranı kazan, burada yaşa, bizimle beraber müzik yap" Neşet Ertaş kabul ediyor. Bu beyefendi Cebeci'de Ahu gazinosunda bir iş ayarlıyor. Bir süre çaldıktan sonra radyoda da eserlerini okuyor ve yavaş yavaş tanınmaya başlanıyor. Bir süre sonra gazinoda Leyla diye bir kızla tanışıyor, aşık oluyor. Babasına haber gönderiyor. "Baba ben evleneceğim." diye.  Babası Muharrem Ertaş, Ankara'ya Neşet Ertaş'ın yanına geliyor. Han'ın önünde müzik mağazasının önünde sohbet ederken Leyla içeri giriyor. Babasının elini öpüyor. Muharrem Ertaş dışarı çıkıyor ve Neşet Ertaş'a diyor ki: "Bu kız bizim dengimiz değil, ben bu kızı kabul etmiyorum." Neşet Ertaş ne kadar baba sevgisi yaşasa da gönlüne engel olamıyor ve Leyla ile evleniyor ve üç çocukları oluyor. Bir süre sonra anlaşamıyorlar ve ne yazık ki ayrılıyorlar. Ayrıldıktan sonra adeta efkar yaşayan Neşet Ertaş 3 beste yapıyor: Cahildim, dünyanın rengine kandım (Babasına), Tatlı dillim güler yüzlüm neredesin sen (Leyla'ya), Yazımı kışa çevirdin Leyla'm (Leyla'ya).
ENDER BALKIR
Neşet Ertaş, Leyla’dan ayrılmasının ardından Bu iki büyük sanatçı (aynı zamanda da baba-oğul) arasındaki şiirsel atışma sürer gider. Bu atışmaların sonunda Ahirim Sensin” doğar.
Bu türküyle birlikte Yazımı Kışa Çevirdin ve Al Yanak Allanıyor isimli türküleri  Ender Balkır seslendirdi. Türkü aralarında duygularını dile getiren Ender Balkır,  “Büyük üstat bize çok büyük miras bıraktı. Her şeyden önce Anadolu’nun mayasında olan sevgiyi, hoşgörüyü, saygıyı, barışı bize hatırlattı. Memleket hasretini notalar yükledi. Ben de yeni çalışmamda bunlara yer verdim. Büyük üstatı her daim gönüllere anlatmak bizim görevimiz olmalı. Bu görevi yaşadığımız sürece unutmayacağız. Bu da bizim ona sözümüz olsun” dedi.
Programda sanatçılara 
eşlik eden sazlar şöyle:
Bağlama: Ahmet Can Kaya ve Sezgin Yaman, Nefesli: Hüseyin Boyraz, Klavye: Seyit Ahmet Durak, Perküsyon: Yusuf Karapınar
Programın sunuculuğunu da yapan Güney Saraçoğlu yönetiminde türkülerin hikayelerini canlandıran Bostancı Halk Eğitim Merkezinin tiyatro/drama kursiyerleri ise şu isimlerden oluştu;
Berk Yıldızgörer, Onur Öztürk, Özgür Karaböcek, Kaan Eralp, Toygar Camgöz, Akif Bibin, Sevda Yeliz Nar, Lorin Serhanoğlu, Selen Eligül, Eda Kaya, Nelin Demircioğlu, Ayşe Nur Yazıcı, Göksu Sarıaltun, Şebnem Buğdaycı, Beste Evin.

Kaynak: (Hab) - Haber Merkezi Editör: İsmet Akkoç
 
Etiketler: Neşet, Ertaş, Kadıköy’de, anıldı,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 09.07.2020
Bugün
23° - 27°
Cuma
21° - 28°
Cumartesi
21° - 29°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 08.07.2020
İmsak
03:36
Sabah
05:33
Öğle
13:14
İkindi
17:13
Akşam
20:46
Yatsı
22:34
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Galatasaray
52
0
6
10
14
30
5
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
6
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Göztepe
38
0
12
8
10
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Kayserispor
31
0
15
7
8
30
16
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
17
Çaykur Rizespor
29
0
17
5
8
30
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Arşiv Arama
Haber Yazılımı